Faq

Najczęściej zadawane pytania

Pokaż mi zdjęcia, które chcesz przerobić, a także dokładnie opisz swój pomysł.
Odpowiadam szybko i na każde zapytanie.

  1. Określ swoje oczekiwania i wybierz pliki do obróbki.
  2. Napisz do mnie wiadomość , załącz pliki do obróbki, inspiracje i możliwie dokładny opis oczekiwań.
  3. Najlepiej jest przesłać kilka zdjęć, spośród których wybiorę najbardziej odpowiednie do danego fotomontażu lub retuszu.
  4. Oczekuj mojej odpowiedzi z komentarzem i wyceną – z reguły max. 1 dzień oczekiwania  🙂

Cena pracy określana jest na samym początku. Każdy praca traktowana jest indywidualnie i wymaga różnego nakładu czasu. Z tego powodu każdą pracę wyceniam indywidualnie i możliwie szybko po otrzymaniu zamówienia i materiałów.

Zaczynamy od pomysłu 🙂 Następnie dokonujemy wyboru dwóch lub kilku fotografii, które mają być ze sobą połączone. Wybór zdjęć trzeba bardzo dobrze przemyśleć, aby efekt finalny był naturalny. Doskonałe wyjaśnienie znajdziecie Państwo w artykule „Jak dobrać zdjęcia do fotomontażu”  na blogu edugrafia.pl: 

https://blog.edugrafia.pl/jak-dobrac-zdjecia-do-fotomontazu/

W kwestii fotomontażu kluczową rolę odgrywa jakość plików,  nie musi być ona bardzo wysoka, musi być jednak zbliżona w grupie plików źródłowych. Znaczy to tyle, że pliki składowe z których wykonam fotomontaż muszą być podobnej do siebie jakości. Zobacz na przykładzie.

Drugą kluczową kwestią dla fotomontażu jest zgodność świateł. Warunki oświetleniowe w obrazach źródłowych nie mogą się skrajnie od siebie różnić. Zobacz na przykładzie.

Fotografie w formie odbitek na papierze należy skanować w bardzo wysokiej rozdzielczości. Najlepiej zlecić profesjonalne skanowanie w foto-laboratorium. Domowe skanery mogą nie poradzić sobie z małymi odbitkami np. starymi zdjęciami do dokumentów.

Polecam przesyłanie oryginalnych zdjęć z aparatów cyfrowych lub smartfonów w źródłowym rozmiarze  i rozdzielczości. Zdjęcia pobierane z internetu np. z Facebook lub z komunikatorów typu Messenger są poddane kompresji co radykalnie obniża jakość. 

Wyjaśnienie wymogów znajdziecie Państwo w artykule „Jak dobrać zdjęcia do fotomontażu”  na blogu: https://blog.edugrafia.pl/jak-dobrac-zdjecia-do-fotomontazu/

 

Fotomontaż, fotomanipulacja, wizualizacja, kolaż, multiekspozycja, matte painting… wszystkie te pojęcia pojawiają się na pograniczu działań graficznych – komputerowej edycji obrazu. Nie tylko komputerowej, bo stosuje się także inne techniki, jednak ja działam przede wszystkim w świecie cyfrowym. Z czym to się je i jakie to daje możliwości?

Już wyjaśniam. Definicja mówi nam: „Fotomontaż to obraz uzyskany poprzez zestawienie ze sobą kilku fragmentów fotografii i innych elementów graficznych”. To mówiąc najprościej – przeróbka zdjęć.  Może to być dodanie lub usunięcie jakiegoś elementu ze zdjęcia, zmiana wyglądu, ale i stworzenie zupełnie nowej rzeczywistości, czyli wizualizacja…

Z takich możliwości korzysta się w celach komercyjnych, reklamowych, rozrywkowych lub prywatnych. Fotomontaż może być dziełem sztuki, może być także narzędziem – mówiąc wprost – oszustwa.*  Jest to przede wszystkim fantastyczne narzędzie, aby w szybkim czasie uzyskać świetny efekt wizualny. Jaki?

* Nie edytuję zdjęć dokumentów i dokumentów tożsamości oraz przedmiotów na sprzedaż w celu ukrycia ich uszkodzeń i niesprawności. Nie edytuję materiału, kiedy mam podstawę przypuszczać, że zostanie on wykorzystany w celach niezgodnych z prawem.

Wystarczy jeden rzut oka na moje portfolio. Zobaczysz jak szerokie jest spektrum zastosowania technik edycji zdjęć.

Prezentacja, wizualizacja produktu, grafika reklamowa, fotomontaż na prezent, na pamiątkę, infografika, zdjęcie motywacyjne, ratunek dla nieudanych zdjęć gdzie któryś z obiektów/postaci jest niepożądana.  Oto co możemy osiągnąć poprzez przerabianie zdjęć w programie Photoshop.

Moi klienci nieustannie zaskakują mnie swoją pomysłowością 🙂 Uwielbiam ten moment kiedy po analizie materiału mogę odpisać: „Tak, oczywiście, jest to jak najbardziej wykonalne.” Wtedy zaczyna się magia.

Powierzone mi pliki wykorzystywane są wyłącznie do celów realizacji zamówienia i nie są udostępniane osobom trzecim. Wyjątek stanowi sytuacja, w której wyrażasz zgodę na publikację pracy w moim portfolio. 

Przesyłając do mnie wszelkie materiały graficzne oświadczasz, że masz do nich pełne prawo i materiały te nie naruszają praw osób trzecich. Wyrażasz również zgodę na wykorzystanie i graficzną modyfikację tych materiałów w celu realizacji zamówienia.

Wszystkie wykonane przeze mnie prace objęte są prawem autorskim i nie należy ich wykorzystywać w celach komercyjnych, chyba że umowa stanowi inaczej.

Nie znalazłeś odpowiedzi?